“TEK FOTOĞRAFI BİLE OLMAYAN BİR ANNE”

Last Updated: 14 Mayıs 2024By

Annemin hiç fotoğrafı yoktu.1926 yılında yirmi altı yaşındayken veremden ölen annem bütün yaşamında resim çektirmedi. Çünkü o zaman bizim ortamımızda – yeni kuşaklar pek şaşacaklar belki de – resim çektirmek günah sayılırdı. Yalnız, askerlik gibi resmi işleri için erkekler vesikalık resim çektirirlerdi.Annem ölüm döşeğindeyken ben okuduğum yatılı okuldan çoktan kaçmıştım; ama bunu annem de babam da bilmiyordu.Ölümünden üç gün öncesinden, beni annemin yanına sokmuyorlardı. Ölümünden bir gün önceydi. Annemi yattığı odanın kapısından içerde konuşulanları dinliyordum. Annemin şu sözlerini duydum;-Oğlum yatılı okulda ya, artık gözlerim açık gitmeyeceğim… Oysa ben bir okul kaçağıydım. Parasız yatılı okuldan kaçmıştım.Annemin bu sözlerini duyunca, ağlayarak evden çıktım. O zaman on bir yaşındaydım.Ertesi gün de annem öldü. Sesi hep kulağımdaydı.- «Oğlum yatılı okulda ya, artık gözlerim açık gitmeyeceğim..»Okumamın tek nedeni annemin bu sözleriydi. Bütün hayatımda annemin duyabildiğim bu sözleri kulağımdan hiç eksilmedi. Hep onun bu sözleri¬ni düşündüm. Yalnız bunun için okudum, okula gitmenin yollarını aradım. Onun sözleri beni kamçıladı. Yoksa, okul kaçkını on bir yaşındaki ben, bir daha hiç okula gidecek değildim. Beni okula göndermeye zorlayacak kimse de yoktu, yoksulduk.Bugünkü kişiliğimi, anneme, özellikle annemin duyduğum son sözlerine borçluyum.Bütün anneler, annelerin en güzeli,Sen, en güzellerin güzeli.
Onüçünde evlendin,Onbeşinde beni doğurdun,Yirmialtı yaşındaydın,Yaşamadan öldün.Sevgi taşan bu yüreği sana borçluyum.Bir resmin bile yok bende,Fotoğraf çektirmek günahtı.Ne sinema seyrettin, ne tiyatro.Elektrik, havagazı, su, soba,Ve karyola bile yoktu evinde.Denize giremedin,Okuma yazma bilmedin.Güzel gözlerin,Kara peçenin arkasından baktı dünyaya.Yirmialtı yaşındaykenYaşamadan öldün…Anneler artık yaşamadan ölmeyecek…Böyle gelmiş,Ama böyle gitmeyecek!
Aziz NESİN Anneler ölümsüz olsaydı ne kadar güzel olurdu.Bu vesileyle şehit anneleri başta olmak üzere hayatını kaybeden annelerimizin anne olmasa da annelik duygusunu taşıyan tüm kadınların Anneler Gününü kutluyorum. Yaşarken kıymetleri bilinmesi dileklerimle…