SÖZDE VAADLER

Last Updated: 18 Şubat 2024By

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi ,belediye başkanlığı yarışı için partiler bir bir adaylarını açıklamaya başladı. Seçim sonucunda vatandaşlarımız,belediye başkanını,belediye meclis üyelerini,il genel meclis üyelerini,kendi yaşadığı mahallenin muhtarını belirleyecek.Kuşkusuz seçim hazırlıkları her beldede,ilçede ve vilayette tüm hızıyla devam ediyor.Yani anlayacağınız ,işin siyaset kısmında her şey yine bildiğimiz gibi tıkırında gidiyor; fakat koltuğa geçecek olanları belirleyecek,asıl öneme sahip seçmen kitlesinin güvenini,inancını kazanmadan,gerçekçi çözümler üretemeden koltuğa geçmek biraz zor gibi.

Lokal anlamda kördüğüm olmuş,ipi birbirine dolanmış,yıllardır çözülemeyen,her dönem seçilen adayların üzerine kum atarak ört bas ettiği onlarca problem var.
Ulaşım ve çevre altyapısını oluşturamadan köşe bucak demeden mantar gibi çoğalttığımız binalar mesela…Aralarında yürürken bırakın güneşi,gökyüzünü göremez haldeyiz.Sonrasında ,gelişigüzel,plansız yapılan apartmanların arasından yol açmaya çalışıyoruz yamuk yumuk.

Trafik sorunu almış başını gidiyor,yol aynı,bildiğimiz eski yol fakat araç sayısı eskiye nazaran en az on kat.Park alanları arabadan dolmuş taşmış.Yeşil alanları geçtik,arabayı park edecek alan bulamıyoruz.  Yeni yollar yaratamazsak,çevre yollarını arttıramazsak ve akıllı alt-üst geçitler inşa edemezsek yakında bu kirliliğin altında ezileceğiz.

Yolları hele hiç anlatmaya gerek yok,araç kullanan  bilir.Yollardaki çukurlar,savaşlarda kazılan hendekleri aratmayacak şekilde.Yama yaparak yollar onarılmaz.Uzaya astronot gönderebildiğiz yüzyılın bu yıllarında bu manzaralar hiç ,hem de hiç yakışmıyor.

Üç-beş gün yağmur yağdığında çamur akan musluklar,kenar mahallelere doğru ilerlediğinizde nefesini yıkayıp sizi zehirleme noktasına getiren kalitesiz kömür dumanları,biçimsiz,şekilsiz yapılar,dükkanla daha neler neler…

Elbet birkaç güzel şey de olmuyor değil,ama kördüğüm olmuş,hastalık boyutuna ulaşmış sorunların artık kalıcı çözümlere ihtiyacı var.Çünkü seçmen bunu hak ediyor.