STRESLE BAŞA ÇIKMANIN ETKİLİ YOLLARI

Last Updated: 28 Mayıs 2024By Views: 186

Günlük yaşamımızda bize eşlik eden birçok olumsuz duygu var ancak bir tanesi var ki yaşam kalitemizi epey düşürüyor o da tabi ki stres. Hayatımızdan tümüyle çıkarmak mümkün değil ama etkili baş etme yöntemleriyle en azından stresi makul seviye de yaşayabiliriz.
Stres nedir önce kısaca bir göz atalım ;
Stresi üzerimizde hissettiğimiz baskı ve gerginlik olarak özetleyebiliriz. Stres insanı motive eder ve tetikte tutabilir insanı olası tehlikelerden korumak için hazırlar. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla stres de sizi günlük yaşamdan uzaklaştırır ve verimsizleştirir. Peki fazla stres yaptığımız zamanlarda ne yapabiliriz?
İşte stresle başa çıkmanın bazı yolları,
Öncelikle stresin temel kaynağını bulmaya ve anlamaya çalışın.
Bakış açınızı daha olumlu, pozitif bir yöne çevirmeyi deneyin. Hayatta hep olumsuzluklar, kontrol edemediğimiz durumlar olacak bunların normal duygular olduğunu kabul etmeliyiz.
Değiştiremeyeceğimiz durumlar karşısında endişelenmenin bir çözüm olmadığını kabullenmemiz gerekiyor.
Zamanı verimli kullanmaya çalışmak, günü planlamak kaygıyı ve stresi azaltacaktır ve aynı zamanda sizi motive edecektir.
Hobilerinize, size iyi gelen şeyleri bulup onlara zaman ayırmak.
Eğer kullanıyorsak sigara, alkol gibi ürünlerin tüketiminden uzak durmak.
Yoğun stres altındaysak bizi mutlu eden huzur veren aile/arkadaş ortamı yaratmak ve o kişilerle sık sık vakit geçirmeye çalışmak.
Sağlıklı beslenmek ve iyi uyku düzenine sahip olmak sadece fiziksel sağlığınız için değil mental sağlığınız için de çok önemli bir konu.
Hafif aktiviteler yapmayı deneyebilirsiniz, 20 dakikalık açık hava yürüyüşü yapılabilir.
Çok meşgul bir durumdaysanız ve daha fazla sorumluluk istemiyorsanız o an yapamayacağınız işlere zorla evet demeyin. Hayır diyebilmek önemli.
Sakin, yatıştırıcı müzikler dinleyebilirsiniz.
Çok stresli bir anınızdaysanız çıkıp biraz hava almak size iyi gelecektir.
Stresle başa çıkmakla ilgili kitaplara göz atabilirsiniz.
Ve bunları yaptığınız halde hala stresinizle başa çıkamıyorsanız lütfen bir uzmandan destek almayı deneyin.