SINAVLARDAN SONRA RAHATLAMANIZI SAĞLAYACAK 5 DURUM;

Last Updated: 10 Haziran 2024By Views: 97

YKS’yi, LGS’yi geride bıraktık. Biliyorum sınavdan önce ne yapmanız gerektiği ile ilgili tonla tavsiye almış olabilirsiniz ama sınavdan sonra yapılması gerekenlerle ilgili pek de bir şey konuşulmuyor genel olarak. Peki aylarca hatta yıllarca emek edilmiş bir sınavdan sonra neler yapılır? Sınavdan sonra yapılacak 5 şeye gelin hep beraber bakalım…
İstemediğiniz, rahatsız olduğunuz kişilerle iletişime geçmeyin. Sınav sonrası ebeveynlerimiz, akrabalarımız fazla meraklı olabilir ancak yine de hiçbir şey sizin kendi mental sağlığınızdan önemli değil.
Sınav artık bitti. İyi veya kötü ama sonuç değil bütün sene boyunca verdiğiniz emekler için kendinizi ödüllendirin.
Sınavdan sonra kendinizi ödüllendirmek, stresinizi azaltmanıza ve motivasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, sevdiğiniz bir yemeği yiyebilir, bir film izleyebilir veya arkadaşlarınızla bir aktivite yapabilirsiniz.
Artık hayatınızda yeni bir pencere açılıyor. Her ne kadar yeni süreç stresi de beraberinde getirse de anın tadını çıkarmaya çalışın. Sınavdan sonra, yeni bir döneme hazırlanmak için zaman ayırın. Derslerinize, ödevlerinize ve sınavlarınıza hazırlanmak için bir plan yapın. Bu size daha fazla zaman kazandıracak ve stresinizi azaltacaktır.
Sınav sonuçlarını olabildiğince olumlu düşünmeye çalışın. Eğer istediğiniz sonucu elde edemediyseniz gelecek sene için planınızı hazırlayın ve geçmiş senelerden yaptığınız hataları belirleyin.
Ve en önemlisi dinlenmek… Çok uzun bir maratondan çıktınız ve dinlenmek sizin hakkınız.
Şimdiden yeni hayatınız için başarılar dilerim.